
Varkenshouders moeten in actie komen om in 20240 PRRS-vrij te zijn
Om in 2040 PRRS-vrij te zijn, moeten alle varkenshouders in Nederland dit jaar in beweging komen. Dat bleek woensdag 18 maart op het symposium 'De ambities van Coviva' en 'Het Nationaal PRRS-plan' in het Gelderse Ede.
Achter de schermen heeft de Coalitie Vitale Varkenshouderij (Coviva) sinds 2019 stappen gezet op belangrijke thema's voor een vitale varkenshouderij. 'Met de ambities op vijf nog steeds actuele sporen is de tijd aangebroken voor Coviva 2.0', zei Coviva-voorzitter Wyno Zwanenburg tijdens het symposium in Ede. 'Alleen is onze doorkijk naar de toekomst nu verlegd naar 2040. Binnen enkele weken verwachten we ons programma voor de komende vijf jaar definitief te maken.'
Alfred van Lenthe, verantwoordelijk voor de voortgang van het actieplan van Coviva, vindt dat varkenshouders niet op alle vijf ambitiesporen een 10 hoeven scoren, maar een integrale afweging moeten maken. 'Dit jaar zoeken we vijftig varkenshouders voor een netwerk van praktijkbedrijven die aan de gang willen met doelsturing en effecten van maatregelen op de emissies op hun bedrijven.'
Resultaten
Tijs Tobias, specialist varkensgezondheidszorg van Royal GD, presenteerde de resultaten van de tweede fase in het Nationaal PRRS-plan, het PRRS-voorlopersproject met 49 varkenshouders en zeven dierenartsenpraktijken dat in 2022 begon. In het kort bewijst dat driejarige traject met een bedrijfsspecifiek plan van aanpak, scoren van de biosecurity en monitoring bij praktijkbedrijven succesvol te zijn.
'Aan het eind van het traject worden minder vaak positieve PCR-testen gevonden, worden minder vaak PRRS-veldvirussen gevonden, worden minder vaak PRRS-verschijnselen gezien, is de uitval van biggen en vleesvarkens lager, de uniformiteit van koppels beter en heeft het een positief effect op de technische resultaten', licht Tobias toe.
Plan van aanpak
Met deze ervaringen moet de hele varkenssector dit jaar aan de slag gaan, zegt Floortje Herder van de Producentenorganisatie Varkenshouderij (POV). 'Dat wil zeggen een plan van aanpak voor PRRS opstellen en jaarlijks actualiseren, een biosecuritycheck uitvoeren en drie keer per jaar bemonsteren om de PRRS-status te kunnen bepalen', licht ze toe.
'Als stok achter de deur nemen we PRRS op in de criteria van het ketenkwaliteitssysteem Holland Varken. In de loop van 2026 zal daarop worden gehandhaafd', zegt Herder.
Bekijk meer over:
Lees ook
Meest gelezen
Blogs




Bedrijf in Beeld
Partners
Stelling
Nieuws van NieuweOogst.nl


