%27Trump+en+varkens%27
Blog
© Studio Van Assendelft

'Trump en varkens'

Misschien is 'Trump en varkens' een wat een aparte kop bij deze blog. Het is er een waarmee je allerlei verbanden zou kunnen leggen. Ik laat het grootste gedeelte aan jullie verbeelding over. Wat voor ons als sector op (korte) termijn van belang is, is wat het doet met de prijzen van grondstoffen en vlees.

Het lastige is dat ook dit effect moeilijk is te voorspellen. Het huidige, nogal onvoorspelbare gedrag van de politiek – met name in de Verenigde Staten – resulteert mogelijk in onvoorspelbare uitkomsten en onrust in de economie.

Wat zien we tot nog toe:

1) Mogelijke importheffingen geven onrust en (soms grote) volatiliteit in prijzen. De grootste categorie binnen varkensvoer zijn de granen. Deze blijven op een historisch hoog prijsniveau op dit moment. Op korte termijn lijkt die graanprijs een stuk te worden gedicteerd door onrust.

Naast het 'handelsgeweld' van Amerikaanse kant, krijgen we ook zaken die tussen Europa en Amerika (mogelijk gaan) spelen met betrekking tot heffingen. Dit geldt ook voor de kant van de EU naar andere continenten. Zo is enkele maanden terug lysine van buiten de EU extra belast en dit tikt toch best stevig aan in de kostprijs van een varken.

2) De sojaprijs daarentegen is door de verandering van de dollarkoers juist gedaald.

3) De varkensprijs lijkt er vooralsnog niet echt op te reageren, maar de dollarkoers kan zorgen voor meer concurrentie op de internationale afzetmarkten voor varkensvlees.

Zo heb ik hier nog maar een beperkt deel van de zaken benoemd waarop wij allen onze inkoop en verkoop moeten bepalen. Eigenlijk is dat in deze tijd hartstikke moeilijk. Maar wat hierin verstandig is, is om zelf uit te gaan van de zaken die wél voorspelbaar en beïnvloedbaar zijn.

Kijk naar de grondstofprijzen ten opzichte van historische ontwikkelingen, gerelateerd aan de vraag en het aanbod. Blijf scherp op de zaken die je zelf kunt beïnvloeden zoals de techniek. Blijf werken aan voorspelbaarheid en wordt dus niet te wispelturig.

Rick Königkrämer
Hoofd verkoop varkensvoeders Fransen Gerrits

Stelling

Loading

Weer

  • Dinsdag
    22° / 6°
    10 %
  • Woensdag
    24° / 9°
    10 %
  • Donderdag
    25° / 10°
    20 %
Meer weer